Halı Yıkama Makinası Nedir?

Demirkaya Makina

Otomatik halı yıkama makinası demek yukarıdan su ve deterjan verilip halının fırçalanması anlamına gelmiyor. Nasıl ki evdeki çamaşır makinasında yünlü, pamuklu, akrelik, beyaz, renkli çamaşırlar için ayrı programlar seçiliyorsa otomatik halı yıkama makinasında da üretilen bütün halılar için ayrı ayrı programlar olmak zorundadır. Bu da bir makina halısının yıkanması sırasında fırça devri, fırçanın sertliği ve baskısı, halı şampuanı seçimi ve zaman ayarı gibi faktörlerin önemli yer teşkil ettiğini gösterir.


 Adana halı yıkama makinasıÖrnek verilmesi gerekirse makina halıları yıkarken hem disk hem de rulo fırçalar otomatik olarak devreye girmelidir. El dokuma halısı veya şagi halılar yıkanacağı zaman ise halının deforme olmaması için yumuşak fırçalar devreye girmeli, halıya uygulanan baskı otomatik bir şekilde uygulanmalıdır. Bu örnekler çoğaltılabilir. Önemli olan halı yıkama makinası her halının cinsine, dokunuşuna göre fırça baskısı ve devri, halı fırça kalınlığı, halı şampuanı cinsine uygun olarak programlanabiliyor olmasıdır. Dünyanın her tarafında profesyonel anlamda hangi tekstil yıkama makinası, tekstil boyama makinası, çamaşır makinası olursa olsun, bütün yıkama makinaları paslanmaz çeliktendir. Bu yüzden halı yıkama makinası da paslanmaz çelikten olması gerekir. önemli yer teşkil ettiğini gösterir.


 Adana halı yıkama makinasıBildiğiniz gibi, yıkamalarda kullanılan bütün şampuan çeşitleri ve bütün deterjanların yüzde doksanı kimyasaldır. Kimyasallar, demirin, boyanın ve galveniz türünden malzemelerin en büyük düşmanıdır. Halı şampuanı ve deterjanlarına karşı demir kısa sürede çürüyerek makinanın bütün aksanlarına zarar verir. Bir demir kimyasala ne kadar dayanıklı ise demirden yapılan bir halı yıkama makinası kimyasala o kadar dayanıklıdır. Oysa, paslanmaz çelik(304 kalite CrNi) halı yıkamada kullanılan bütün kimyasallara karşı mükemmel dayanıklılık sağlar. Halı yıkama makinası aksanları da tamamen paslanmaz çelikten olmalıdır. Bunun örneği ise evdeki çamaşır makinasını açtığınızda o makinanızın da paslanmaz çelikten olduğudur. 10-20 yıl kullanmanıza rağmen çamaşır makinasının iç tamburu hala temiz ve dayanıklıdır. Bu yüzden halı yıkama makinası paslanmaz çelikten üretilmelidir.